Chondroitín sulfát

Koleno

Čo je to a aké má účinky?  
Chondroitín sulfát (CHS) je makromolekulárna látka, ktorá je súčasťou medzibunkovej hmoty chrupavky. Znižuje aktivitu enzýmov, ktoré poškodzujú kĺbnu chrupavku, pôsobí protizápalovo, stimuluje syntézu kyseliny hyalurónovej, ktorá je súčasťou kĺbnej tekutiny, ovplyvňuje hydratáciu chrupavky a tým zlepšuje jej mechanicko-elastické vlastnosti.  

Síra obsiahnutá v molekule CHS dodáva chrupavkám hladký povrch, optimálne mechanické vlastnosti, priaznivú vlhkosť, pružnosť a tvar, vďaka čomu sa zvyšuje pohyblivosť kĺbov a je vytvorený priestor pre dorastanie poškodenej chrupavky a jej zrýchlenú regeneráciu. Zabraňuje vzniku krvných zrazenín a znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím obmedzuje riziko vzniku srdcovo cievnych a mozgových príhod.  

Kedy siahnuť po chondroitíne?  

Vďaka účinkom, ktoré chondroitín má na ľudský organizmus je vhodným prípravkom v prípade ochorení, ktoré postihujú kĺbové a cievne ústrojenstvo:  

  • artróza - vzniká pri nadmernom zaťažovaní kĺbov, v dôsledku toho dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu chrupavky na kĺbových koncoch. Najviac sú preťažované veľké kĺby ako napr. kolenný kĺb, ktorý nesie veľkú časť telesnej váhy,  
  • artritída - ide o zápalové ochorenie. Nemá nič spoločné so zvýšenou záťažou a opotrebením kĺbov. U mnohých ľudí postihuje artritída celé telo, okrem kĺbov sa zápal môže rozšíriť do šliach, svalov, mäkkých orgánov.  
  • ateroskleróza - je ochorenie tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol. Priesvit cievy sa tým zužuje, čo obmedzuje prietok krvi a môže mať za následok stratu vedomia, bolesť v dolných končatinách, infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu.  

Akonáhle sa takéto zdravotné problémy začnú objavovať, znamená to, že naše telo už nedokáže vytvárať dostatočné množstvo chondroitínu a je potrebné mu v tom pomôcť.  

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky pri odporúčanom užívaní nie sú zaznamenané.