Imunita a zdravie

Imunita

Čo je imunita?

Lekári definujú pojem imunita ako schopnosť organizmu odolávať voči rôznym ochoreniam. Organizmus s dobrou imunitou vytvára ťažko preniknuteľnú obrannú líniu nielen proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov ako sú vírusy, baktérie a rôzne parazitické mikroorganizmy ale aj proti chorobám, ktoré inak vznikajú v dôsledku narušenej imunity – ako napr. alergie, reuma, nádorové ochorenia a pod.

Súčasťou imunitného systému organizmu v prvej línii je koža. Koža vytvára prirodzenú anatomickú bariéru. Ak je zdravá a neporušená, neprepustí do nášho tela žiadne choroboplodné mikroorganizmy.

Ďalšia obranná línia je tvorená sliznicou. Sliznice oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného. Majú obrovskú plochu, a preto sa môžu stať hlavnou bránou vstupu cudzorodých častíc.

V krvi a lymfe (miazge) kolujú priamo bunky imunitného systému. Nájdeme ich takisto aj v tkanivách a orgánoch. Tieto bunky niekoľkými spôsobmi chránia telo pred nepriateľskou inváziou zo strany cudzorodých organizmov.

A napokon je tu ďalší obranný mechanizmus ľudského tela, ktorý je pre nás často nepríjemný – zápal. Zápal aj napriek jeho nepríjemnej stránke má za úlohu zamedziť rozmnožovaniu patogénov a zničiť ich alebo vypudiť z organizmu. Hlavnou úlohou zápalu je odstrániť poškodené tkanivo, poškodené bunky a vytvoriť takto vhodné prostredie pre hojenie spolu so zmenami, ktoré budú liečebným procesom pomáhať. Zápalom tiež telo poukazuje na problém, ktorý je potrebné riešiť.

Imunita má dve hlavné zložky: špecifickú a nešpecifickú.

Nešpecifická imunita predstavuje prirodzenú odolnosť organizmu proti pôvodcom infekcií a iným cudzorodým bunkám.

Špecifická imunita je získaná či nadobudnutá počas života jedinca. Naše telo si ju vytvorí tak, že sa niekedy v priebehu života stretne s patogénom a bunky patriace do špecifického imunitného systému dokážu pri najbližšom stretnutí tento cudzí organizmus rozpoznať a zareagovať na jeho prítomnosť. Tento mechanizmus imunitnej reakcie sa využíva napríklad pri povinnom očkovaní.

Ak v našom tele dôjde k oslabeniu či dokonca zlyhaniu imunitného systému, strácame štít, ktorý nás chráni pred chorobami každého druhu. A naopak – posilňovaním imunity sú nielen naše telá ale aj psychika odolné voči chorobám a nemociam.

Čo ničí náš imunitný systém?

Aj keď to vyznieva ako klišé, najviac našu imunitu ničí náš súčasný spôsob života: málo pohybu, veľa jedla – hlavne sladkostí, pitie alkoholu, fajčenie a stres. Toto sú faktory, ktoré pokiaľ včas neriešime, zničia náš imunitný systém. Dôkazom toho sú štatistiky, ktoré hovoria o najčastejších príčinách úmrtí (okrem nehôd a násilnej smrti):

- obezita a cukrovka – dôsledok prejedania sa, nedostatku pohybu, mlsania;
- nádorové ochorenia – oslabená imunita nedokáže spracovať nádorové bunky;
- choroby dýchacích ciest – sú spôsobené baktériami po tom, čo vírusy zničia imunitu;
- ochorenia srdcovocievneho systému, ako ischemická choroba srdca, infarkt myokradu, cievne mozgové príhody – na príčine je takisto nevhodná (tučná) strava, nedostatok pohybu ….
- alergie – ide priamo o zlyhanie imunitného systému.

Podľa klinickej imunologičky a alergologičky MUDr. Katarína Bergendiovej, PhD., primárky ImunoVital Centra v Bratislave, nedostatočná funkcia imunitného systému sa môže prejavovať aj celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán, opakovanými bakteriálnymi, vírusovými a plesňovými ochoreniami, zníženým počtom bielych krviniek, zvýšenou vnímavosťou k nádorovým ochoreniam a pod. Poruchy imunity sa podieľajú aj na vzniku alebo priebehu mnohých ochorení neinfekčnej povahy, ktoré postihujú rôzne orgány – diabetes 1. typu, poruchy funkcie štítnej žľazy, reumatické ochorenia, zápalové ochorenia obličiek, mnohé kožné ochorenia, roztrúsená mozgovo-miechová skleróza a podobne, ale vlastne aj všetky prejavy alergií. Prevažná väčšina chorôb, ktoré sa vekom u každého objavia, má svoj pôvod v nedostatočne fungujúcej imunite. (zdroj: http://bedekerzdravia.sk/ )

Ako zvyšovať imunitu?

V prvom rade to dokážeme veľmi nepopulárnym opatrením: zmenou životného štýlu. Ak chceme byť dlhodobo zdraví a netrpieť a neumierať na „civilizačné“ choroby, potrebujeme urobiť nejaké zmeny vo svojich prioritách a v spôsobe života. Z dlhodobého hľadiska to v praxi znamená:

 • zmeniť jedálniček - vylúčiť zo stravy biely cukor, obmedziť pečivo z bielej múky, konzumáciu sladených nápojov ponechať len na občasné príležitosti, konzumovať ovocie, zeleninu, celozrnné pokrmy a jedlá s nízkym obsahom tukov – takouto zmenou v stravovaní môžeme predísť ťažkým chorobám tráviacej sústavy, ale aj nádorovým ochoreniam, ktoré sú v našej kultúre tak veľmi rozšírené,
 • znížiť príjem alkoholu na minimum; nadmerná konzumácia alkoholu vedie k ťažkým stavom ako je cirhóza pečene, zápaly žalúdka a pankreasu, zvýšenie krvného tlaku, poškodenie nervov,
 • dodržiavať spánkový režim; vedci z univerzity v Cambridge v štúdii z roku 2016 zistili, že ľudia sú po zotmení až desaťnásobne náchylnejší na infekcie ako dopoludnia,
 • naladiť sa na veselšiu nôtu; smiech a dobrá nálada dokážu odbúravať stresové stavy, sú dokonca známe prípady v lekárskej praxi, kedy dobrovoľná terapia smiechom pomohla vyliečiť sa z veľmi vážnych chorôb,
 • nefajčiť; fajčenie cigariet zvyšuje niekoľkonásobne počet bielych krviniek v pľúcnych mechúrikoch a v dôsledku toho dochádza k poškodzovaniu tkaniva pľúc, čo následne môže viesť k rozvoju závažných pľúcnych chorôb či dokonca ku vzniku nádorov,
 • pravidelne cvičiť a otužovať sa; už krátkodobé telesné cvičenie asi tak 3-4 krát za týždeň v trvaní 15-60 min má na imunitný systém výrazne pozitívne účinky,
 • udržiavať sociálne kontakty; mnohé štúdie ukazujú, že chronická samota trvajúca mnoho mesiacov alebo aj rokov môže významne rozhodiť náš imunitný systém a zvýšiť tak riziko rôznych ochorení.

Čo robiť, ak je už imunita oslabená a potrebujeme ju v dohľadnom čase posilniť?

Pokiaľ chceme našim imunitným bunkám pomôcť, aby lepšie zvládali svoju prácu, môžeme ich posilniť zvonka – bylinkami, vitamínmi, probiotikami a ďalšími výživovými doplnkami, ktoré ich dokážu posilniť. Obzvlášť v období epidémií je veľmi vhodné doplniť si jedálniček o také výživové doplnky, ktoré posilnia ohrozené oblasti nášho organizmu. Vo všeobecnosti prijímame vo svojej strave málo vitamínov – konzumujeme málo čerstvého ovocia a zeleniny. Preto je vhodné dopĺňať si tento deficit vitamínmi vo forme doplnkov výživy. Tak napr. vitamín C priamo posilňuje imunitu a zlepšuje fungovanie bielych krviniek, vitamín D3 zohráva významnú úlohu pri posilnení obranyschopnosti voči infekciám, vitamín B17 môže pomáhať pri nádorových ochoreniach.

Takisto mnohé bylinky majú na organizmus veľmi harmonizujúci a povzbudivý efekt. Pomáhajú nám vyrovnať sa s náporom vírusov v období epidémií, pomáhajú pri odstraňovaní škodlivín z tela, naprávajú škody, ktoré už boli napáchané. Veľmi účinným doplnkom výživy je napr. zelený čaj – je to výborný antioxidant s antibakteriálnymi účinkami, ktorý navyše pomáha pri mnohých závažných ochoreniach. Medzi ďalšie vynikajúce doplnky stravy patria aj:

- koenzým Q10 - podporuje činnosť bielych krviniek a tým zvyšuje obranyschopnosť proti vírusom a iným mikroorganizmom v tele,
- propolis - povzbudzuje imunitný systém a ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní,
- olej z krillu – pomáha pri problémoch s imunitou a tiež spomaľuje proces starnutia,
- IMMUN-3 - komplexný výrobok na podporu imunity

Toto sú niektoré z najznámejších výživových doplnkov, ktoré majú vysoko pozitívny účinok na imunologický systém. Ale aj v našom prostredí nájdeme mnoho byliniek, ktoré nám dokážu veľmi pomôcť. Patria medzi ne:

 • pŕhlava: pomáha pri problémoch s tráviacim traktom, je spoľahlivým pomocníkom pri vírusových a bakteriálnych infekciách, dokonca sa používa aj pri problémoch s rastom vlasov;
 • púpava: má vynikajúce účinky pri chorobách pečene a bolestiach žlčníka – vtedy sa používa koreň; zápar z púpavy pomáha pri problémoch s akné; veľmi chutný je púpavový sirup, ktorý sa používa na dochucovanie čajov;
 • harmanček: používa sa pri bolestiach žalúdka, problémoch s menštruáciou, pomáha pri horúčkach aj pri nespavosti;
 • repík: má liečivé účinky na všetky zápaly v krku – angíny, zápaly, pomáha pri chorobách pečene...
 • rebríček: je oporou ženám pri bolestivej menštruácii, v období menopauzy, dokonca aj pri zápaloch a rakovinách ženských orgánov.

Pokiaľ náš imunitný systém pracuje naplno, dokáže nás ochrániť a zabezpečiť dlhý život. Máme mnoho prostriedkov na to, aby sme mu to umožnili. Záleží len na tom, či sme ochotní obetovať niečo zo svojich pôžitkov, alebo mávneme rukou – veď nejako bude.

Posledná úprava: 27.12.2021