Kolagén z morských rýb

Kolagén

Čo je kolagén?

Kolagén je mimobunkový skleroproteín, t.j. nerozpustná bielkovina, ktorá je súčasťou väzivových a podporných tkanív. Tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov a je zložkou medzibunkovej hmoty v podobe kolagénových vláken. V súčasnosti poznáme najmenej 27 rozdielnych typov kolagénov, označujú sa I – XXVII:

  • najrozšírenejší je typ I, predstavuje 90 % kolagénu v organizmoch. Je prítomný v pokožke, šľachách, kostiach a zuboch
  • typ II sa vyskytuje v chrupavkách
  • typ III je kolagén embryonálneho vývoja, neskôr je nahradený typom I
  • typ IV sa vyskytuje v bazálnej membráne epitelov
  • kolagén typu V je charakteristický pre stenu krvných ciev.

Zhruba od 25. roku života ľudské telo postupne stráca schopnosť tvoriť kolagén a v pokožke sa jeho množstvo znižuje každoročne asi o 1,5%. Po 40. roku života si ho ľudské telo nevytvára takmer vôbec. Jeho nedostatok v tele má za následok vznik vrások, nástup celulitídy, vysúšanie pokožky, stratu pružnosti a zdravého vzhľadu nechtov a vlasov a začína neodvratný sled procesov, ktoré sú charakteristické pre starnutie – problémy s kĺbmi, artritída, osteoporóza, pigmentové škvrny, zlé hojenie zlomenín.

Dopĺňanie kolagénu

V snahe vyhnúť sa prejavom starnutia a tiež zdravotným problémom, ktoré starnutie sprevádzajú, si dopĺňame nedostatok kolagénu z vonkajších zdrojov. Kolagénové peptidy získavame z kože a kostí či šupín hovädzieho dobytka, ošípaných a morských rýb. Pre náš organizmus je najvhodnejším kolagénom ten, ktorý sa získava z kože, kostí, plutiev aj šupín morských rýb a preto sa mu často hovorí aj rybí kolagén.

Rybí kolagén sa vstrebáva až 1,5 krát lepšie ako kolagén z hovädzieho dobytka a ošípaných a to kvôli jeho nízkej molekulovej hmotnosti. Rybí kolagén sa absorbuje cez črevnú bariéru do krvného obehu a tak sa následne dostáva krvným riečišťom do celého tela.

Kolagén získaný zo suchozemských zvierat je ťažšie vstrebateľný kvôli jeho väčšej hustote a odolnosti. Proces extrakcie kolagénu z bravčových a hovädzích koží vyžaduje agresívne spracovávanie za pomoci pôsobenia silných chemických látok či enzýmov, ktoré však spôsobujú značné znehodnotenie tejto bielkoviny. Navyše hovädzia bielkovina môže byť nosičom priónov – bielkovín, ktoré spôsobujú smrteľne nebezpečné ochorenie nervového systému zvierat aj ľudí ako je BSE alebo Creutzfeld-Jacobova choroba. Dokonca už bol preukázaný aj prenos známej choroby šialených kráv na človeka. Ryby patria medzi nižšie organizmy a doposiaľ sa nepreukázalo, že by sa u nich schopnosť tvorby priónových bielkovín vyskytla.

Rybí kolagén sa hydrolyzuje na peptidy s nízkou molekulovou hmotnosťou, čím sa rýchlosť, akou sa vstrebáva do tela zmaximalizuje. Pravidelné užívanie rybieho kolagénu priaznivo pôsobí na pokožku a pleť.

Ďalšie výhody morského kolagénu

Morský kolagén je proteín, ktorý sa extrahuje druhotným spracovaním voľne žijúcich morských rýb. Je šetrným spôsobom zbavený rybieho zápachu pri zachovaní nutričnej hodnoty. Spracováva sa tak, aby bola zachovaná jeho biologická hodnota – tzv. studenou technológiou.

Čistý morský kolagén je bohatý na mnohé peptidy, hlavne na:

  • hydroxyprolín – najdôležitejšia zložka pre produkciu kolagénu v bunkách;
  • arginín – pomáha stimulovať imunitný systém a proces hojenia rán;
  • alanín – dodáva energiu do svalových tkanív a mozgu aj centrálneho nervového systému a posilňuje imunitný systém;
  • glycín – spúšťa uvoľňovanie kyslíka potrebného pre proces tvorby buniek.

Pri pravidelnom užívaní rybieho kolagénu sa okrem zdravotných účinkov dočkáte aj kozmetického efektu. Vaša bude pokožka pružnejšia, pevnejšia, hydratovaná, hladšia, omladená a vyhnete sa hlbokým vráskam.

Mgr. Viola Šallai