L-karnitín

L-KARNITIN

Čo to je?

Názov "karnitín" je odvodený od latinského slova caro - mäso. Čistý karnitín je aminokyselina vo forme bieleho prášku, ktorá sa ľahko viaže s molekulami vody a preto sa aj na vzduchu rýchlo mení v roztok. Karnitín sa vyskytuje v dvoch izoméroch: D-karnitín a L-karnitín (= vitamín Bt), ale len ľavotočivá forma (L-karnitín) má liečebný účinok.
L-karnitín viaže na seba mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v tukoch a zabezpečuje ich transport do mitochondrií, kde sa stávajú zdrojom energie (mitochondria je energetická jednotka bunky – okrem iného). Bez L-karnitínu sa mastné kyseliny do mitochondrií nedostanú a telo nemá palivo na svoje ďalšie fungovanie.
L-karnitín touto cestou zásobuje energiou mnohé telesné orgány - srdce, svaly, pečeň, bunky imunitného systému - čím umožňuje ich funkciu. Popri tom plní L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pretože podporuje odstraňovanie medziproduktov metabolizmu z buniek.

Ako pomáha L-karnitín organizmu?

Ako už bolo spomenuté, L-karnitín má osobitnú funkciu pri dodávaní energie nášmu organizmu. Dostatočný príjem L-karnitínu je obzvlášť dôležitý pri fyzickej námahe a situáciách, ktoré vyžadujú veľa energie - ako stres, choroba, vegetariánsky životný štýl, ale aj vtedy, keď sme zaviedli do životného štýlu diéty na chudnutie.
L-karnitín má dôležitú úlohu v oblasti srdcovocievnej sústavy. Chráni cievy pred upchaním a dodáva energiu srdcovému svalu. Dokonca sa ukazuje, že môže znížiť riziko opakovania sa infarktu.
Schopnosťou L-karnitínu je premieňať tuky na energiu – vedľajším produktom tejto jeho úlohy je lepšie a účinnejšie spaľovanie nadbytočného tuku v tele, čím v podstate napomáha pri regulácií hmotnosti. Bolo zistené, že kombinácia L-karnitínu ako potravinového doplnku, zníženie kalorického príjmu a fyzická aktivita vedie k úprave hmotnosti.
L-karnitín dodáva telu energiu a vďaka tomu sa zlepšuje aj nervové prepojenie v mozgu, čoho dôsledkom je zlepšenie pamäte, zlepšenie mozgovej kapacity a tiež kognitívnych funkcií pri Alzheimerovej chorobe. Práve preto je vynikajúcim doplnkom stravy pre seniorov a pre tých, ktorí trpia degeneratívnymi ochoreniami mozgu.
L-karnitín zlepšuje inzulínovú citlivosť, čo znamená, že telové bunky reagujú správne na hormón inzulín. Toto je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou typu 2.
Výskumom sa zistilo, že všetky bunky imunitného systému potrebujú určitú dávku L-karnitínu, ktorý potrebujú pri dopĺňaní energie potrebnej pri obrane organizmu. Prejaví sa to potom lepšou odolnosťou pred virózami, bakteriálnymi, parazitickými alebo inými ochoreniami.

Potravinové zdroje L-karnitínu

L-karnitín je látka, ktorá sa v tele vyskytuje prirodzene a telo si je schopné si ho vytvoriť, ale len v malom množstve. Naše životne dôležité orgány – srdce, pečeň, svaly, bunky imunitného systému, ľadviny, mozog, nervy, spermie – majú vysoký nárok na energiu a teda potrebujú veľmi vysokú hladinu L-karnitínu. Bez jeho dostatočného prísunu môže byť ich funkcia ohrozená. Túto životne dôležitú aminokyselinu obsahujú aj niektoré naše bežné potraviny.
Najviac L-karnitínu sa nachádza v hovädzom mäse a zverine. O niečo menej ho obsahujú iné druhy mäsa - napríklad bravčové, králičie, kuracie či ryby, ale aj klobása.
L-karnitín sa nachádza aj v mlieku a v mliečnych produktoch ako sú syry a čisté biele jogurty.
Ovocie a zelenina sú z hľadiska L-karnitínu málo prospešné. Výnimkou je jedine avokádo.
Malé množstvo L-karnitínu sa nachádza aj v zmrzline, v niektorých druhoch orechov, húb a v obilninách. V malom množstve ho môžeme nájsť aj napríklad v arašidoch, v hnedej ryži, v celozrnom alebo bielom chlebe.
Ostatné druhy potravín sú z hľadiska obsahu L-karnitínu bezvýznamné.

Príznaky nedostatku L-karnitínu

Príznaky nedostatku L-karnitínu sa líšia a na ich rozoznanie je potrebná odborná spôsobilosť. Ale vo všeobecnosti môže ísť napríklad o únavu, vyčerpanosť, zníženú fyzickú kondíciu, narušený metabolizmus tukov a ich ukladanie v tkanivách – čiže nadváha až obezita, rýchla svalová únava a bolesť svalov a iné.

Vedľajšie a nežiaduce účinky

L-karnitín je súčasťou našich bežných potravín - je teda bezpečný a môže sa užívať dlhodobo, mesiace aj roky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Ak sa prijíma vo forme výživových doplnkov, je nutné dodržiavať odporúčané dávkovanie. Pri krátkodobom prekročení sa najčastejšie dostavia tráviace problémy a hnačka.

Doplnky s L-karnitínom nie sú vhodné pre:

  • tehotné ženy a dojčiace ženy
  • deti
  • na súčasné užívanie s inými prípravkami určenými na chudnutie
  • pri užívaní liekov na predpis, ktoré ovplyvňujú kardiovaskulárny systém alebo krvný obeh.

Predávkovanie L-karnitínom

L-karnitín je vo vode rozpustná látka čiže jeho nadbytočné množstvo sa bez problémov vylúči ľadvinami do moču.