MSM - Čo je to ?

MSM Powder
MSM je často prezentovaný ako všeliek na rôzne nemoci a choroby. Je to pravda alebo ide o snahu predajcov ponúknuť ľuďom "kameň mudrcov", ktorý nás razom zbaví našich problémov?

MSM je prírodný nosič organickej síry, ktorá je v tejto forme prítomná vo všetkých živých organizmoch. Táto biologicky aktívna organická síra má mnohostranné terapeutické a preventívne vlastnosti, vďaka ktorým má MSM silný dosah na ľudské zdravie.

V ktorých oblastiach je pôsobenie MSM skutočne efektívne?

1. Najznámejší prínos MSM spočíva v tom, že pomáha znižovať zápal kĺbov, zlepšuje pružnosť a obnovuje produkciu kolagénu v kĺboch. Ocenia to hlavne ľudia, ktorí sa boria s artritídou, bolesťou kĺbov, majú problémy s kolenami a chrbtom.

  • V klinickej štúdii, ktorá testovala účinky MSM na bolesť kĺbov u 118 pacientov s osteoartritídou sa zistilo, že v porovnaní s placebom pacienti užívajúci MSM po 12 týždňov dosiahli výrazný ústup bolesti, opuchu a zlepšenie celkovej pohyblivosti kĺbov.

2. Tlmí bolesť svalov a uvoľňuje svalové kŕče.
Výskum naznačuje, že MSM sa môže správať ako prirodzené analgetikum, pomáha predchádzať a liečiť svalové bolesti a opuch a súčasne zlepšuje rozsah pohybu a pohyblivosti. Ukázalo sa, že pomáha pri obnovení poškodenia svalov po cvičení, úraze a dokonca aj po operáciach. Zdá sa, že je obzvlášť účinný v spojení s inými protizápalovými látkami.

3. Regeneruje kožu a rieši problémy s kožnými alergiami, urýchľuje hojenie rán.
MSM je nevyhnutný na produkciu kolagénu a keratínu, pretože na výrobu týchto organických zlúčenín je potrebná síra. Kolagén následne pomáha udržiavať pokožku napnutú, bez vrások a dostatočne hydratovanú.

4. Zlepšuje trávenie
MSM môže pomôcť pri obnove tráviaceho traktu, znižovaní zápalu a podporuje odstránenie alergických reakcií na niektoré potraviny. Navyše doplnky s obsahom MSM pomáhajú liečiť hemoroidy. Aplikácia gélu obsahujúceho MSM spolu s olejom z čajovníka pomáha pri znížení bolesti a opuchu spôsobeného hemoroidmi.

5. Obnovuje rast vlasov, udržuje zdravé vlasy aj nechty
Ukázalo sa, že MSM pomáha zvyšovať hladinu kolagénu a keratínu, ktoré nevyhnutne potrebujeme na tvorbu nových vlasových vlákien, nechtov a kožných buniek. Kolagén a keratín sa často nachádzajú vo vlasových výrobkoch, pretože oni dodávajú vlasom silu, elasticitu a "zdravý" vzhľad a tiež sú nápomocné pri zastavení vypadávania vlasov.

6. Pomáha pri neurologických chorobách
Mozog je extrémne citlivý na účinky toxických látok z ťažkých kovov a organických zlúčenín. Mnohé z nich sa akumulujú v nervových bunkách, kde môžu vyvolať neurologické poruchy ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. MSM je jeden z mála antioxidantov, ktorý prechádza hematoencefalickou bariérou. Zvyšuje elasticitu a priechodnosť bunkovej membrány a to dovoľuje bunkám vysporiadať sa s bunkovým odpadom. Príklad z praxe:

  • Staršia pani trpela vážnou neurologickou poruchou, ktorá bola zapríčinená hliníkom akumulovaným v jej mozgu. Žena bola na šesť rokov pripútaná na lôžko, neschopná komunikácie, po celý tento čas vôbec neprehovorila. Lekári jej nedokázali pomôcť, pacientka celkom závisela od starostlivosti manžela, ktorý sa jej kompletne venoval. Jeden lekár, ktorý praktizoval prírodnú medicínu, jej predpísal dve lyžičky MSM (cca 15 gramov) denne. MSM po prekonaní hematoencefalickej bariéry obnovil priechodnosť bunkových stien v mozgu s následným vylučovaním toxínov generovaných ťažkým kovom. Potom jej ortomolekulárny lekár odporučil kúpeľ v teplej vode, v ktorom sa uvolnili jednotlivé častice, aby sa eliminovali toxíny prostredníctvom pokožky. Po dvadsiatich minútach kúpeľa sa žena spontánne usmiala a povedala: "Teraz sa cítim omnoho lepšie". Toto boli prvé slová, ktoré vyslovila po mnohých rokoch. Po niekoľkých mesiacoch bola žena schopná pokračovať v normálnom živote.

7. Parazity
Jeden z najprekvapujúcejších objavov ohľadom MSM je jeho antiparazitický účinok proti črevným parazitom.

  • Výskum na zvieratách dokázal tieto účinky na laboratórnych myšiach, u ktorých boli objavené hlísty (Entorobius) v stolici . Tieto myši boli vyživované potravou a vodou, z ktorých 2% tvoril MSM. Po 17 dňoch fekálne skúšky preukázali, že výlučky neobsahovali ani červy, ani vajíčka. Výskum týkajúci sa ľudí opisuje prípad jedného človeka, ktorý vypil kontaminovanú vodu obsahujúcu Lambliu. Následne mu bolo podávané 500 mg MSM tri krát denne počas 14 dní. Po ôsmich dňoch pacient nepreukazoval žiadne známky prítomnosti parazitov a vzorky stolice, urobené o týždeň neskôr, boli kompletne bez organizmov.

8. Diabetes
Síra je jedným z komponentov inzulínu, hormónového protetického sekrétu pankreasu a základného faktora pre metabolizmus uhľohydrátov. Nedostatok síry v potrave sa môže prejaviť zníženou produkciou biologicky aktívneho inzulínu. Výskumy potvrdili, že MSM zvyšuje prenos glukózy do buniek, pretože zlepšuje permeabilitu ich membrán. Toto umožňuje vyrovnať hladinu cukru v krvi a obnoviť normálne funkcie pankreasu.

9. Pľúcna dysfunkcia
MSM dovoľuje lepšie okysličovanie organizmu. Na prvom mieste zlepšuje elasticitu buniek v pľúcach, a tým dovoľuje organizmu vdychovať viac vzduchu a zvýšiť množstvo kyslíka, ktorý sa dostáva do krvi prostredníctvom membrán. Na druhom mieste MSM zabraňuje a upravuje koaguláciu červených krviniek, keď dovoľuje krvi absorbovať viac kyslíka. Zlepšenie priepustnosti bunkových membrán dovoľuje bunkám celého organizmu, v ich medziach absorbovať viac kyslíka z krvi a vyprodukovať tak viac energie. U osôb s pľúcnou dysfunkciou môže dôjsť k enormnému zlepšeniu stavu užívaním MSM.

  • V jednej štúdii bol podávaný MSM siedmim osobám postihnutým pľúcnou nedostatočnosťou v jednotkovom množstve od 250-1500 mg denne. Päť z nich bolo postihnutých emfyzémom (rozodma pľúc), dvaja mali pľúcny nádor s následným pľúcnym edémom. Obaja ľudia s pľúcnym nádorom pred zaradením MSM do ich stravy absolvovali chemoterapiu bez úspechu. Pred a počas trvania experimentu, päť subjektov s emfyzémom malo za úlohu prejsť vzdialenosť adekvátnu ich kapacitám. Do štyroch týždňov od začiatku užívania MSM, všetci pacienti s touto diagnózou aspoň zdvojnásobili prejdenú vzdialenosť, ktorú prešli "bez námahy". Podľa asistujúcich zdravotných sestier a lekárov aj dvaja pacienti s nádorom boli pohyblivejší a zlepšil sa ich duševný stav. Najprekvapujúcejšia vec bolo úplné vymiznutie pľúcneho edému počas piatich mesiacov trvania experimentu.

10. MSM je veľmi účinný pri pôsobení voči zápalom spôsobeným autoimunitnými reakciami (v prípadoch, keď sa imunitný systém organizmu obráti sám proti sebe).

  • Rôzne štúdie dokázali, že užívanie MSM redukuje degeneratívne zmeny a zápaly kĺbov. V jednej z týchto štúdii bolo 24 osôb so symptomatickou artritídou liečených tradičným liekom, alebo 3 g MSM denne. Po mesiaci obidve skupiny pociťovali rovnaké zlepšenia, čo sa týka bolesti i tuhosti kĺbov.

11. Alergie
MSM zmierňuje symptómy veľkého počtu alergií - potravinové, dotykové, inhalačné, a pod. Hlavnou antialergickou vlastnosťou MSM je pravdepodobne jeho schopnosť naviazať sa na sliznice a vytvoriť prirodzenú ochrannú vrstvu medzi hostiteľom a alergénmi. Okrem toho MSM tlmí alergie detoxikáciou organizmu tak, že eliminuje voľné radikály a zlepšuje priechodnosť bunkových stien. Rôzni autori poukázali na to, že MSM ako inhibítor histamínu funguje aspoň tak, ako tradičné antihistaminiká, ale bez negatívnych vedľajších účinkov.

12. Antioxidant
MSM je silný antioxidant a výrazne znižuje hladinu voľných radikálov. Nie všetky voľné radikály sú škodlivé. Bez nich by nebol možný život, pretože sú potrebné na výrobu bunkovej energie. Aj keď u zdravého jedinca je normálna produkcia voľných radikálov neškodná, v prípade ich zvýšenej tvorby môžu byt extrémne škodlivé. Voľné radikály sú schopné spustiť reťazovú reakciu, ktorá môže veľmi poškodiť bunkové membrány a chromozómy. V týchto prípadoch potrebuje ľudský organizmus zvýšený prísun antioxidantov obsiahnutých v jedle. A jedným z nich je MSM. Ako hlavný zdroj síry je MSM nevyhnutný pre správne fungovanie prirodzených antioxidačných mechanizmov nášho tela.

13. Detoxikácia
Vie sa, že MSM sa rozpúšťa do mnohých organických a anorganických zlúčenín. Naviazaný
na sliznicu a rozštiepený na iónovú skupinu CH3SO4, MSM reaguje s toxínmi tak, že ich deaktivuje a urýchli ich vypudenie. Okrem toho zvyšuje priepustnosť bunkových membrán a tým napomáha k prísunu nutričných látok a k eliminácii zvyškov. Prakticky MSM drasticky zvyšuje kapacitu buniek pre vylučovanie toxických odpadov. Mnohí lekári môžu rozhodne tvrdiť, že medzi všetkými nutričnými a farmaceutickými látkami je MSM najschopnejší detoxikant, ktorý kedy použili.

  • Nasledujúci príbeh demonštruje vskutku neuveriteľnú detoxikačnú akciu tejto látky. Jeden mladý maliar, ktorý sa sťažoval na rôzne psychické poruchy, išiel hľadať pomoc do psychiatrického inštitútu. Antidepresíva natoľko zhoršili jeho stav, že sa rozhodol obrátiť na alternatívne terapie. Skúška krvi pod mikroskopom prostredníctvom HLB-testu bezpečne preukázala, že pacient bol priotrávený ťažkými kovmi a riedidlami, tento stav bol vyvolaný farbami, ktoré používal pri práci maliara. Tento pán sa obrátil na rôznych profesionálov tradičnej a alternatívnej medicíny. Predpísali mu tradičné lieky, homeopatické a ortomolekulárne detoxikanty a dokonca biorezonanciu. Po roku a pol detoxikačnej liečby boli výsledky krvných testov mierne lepšie, ale pacient prejavoval ťažké symptómy intoxikácie. Po ďalšom roku a pol sa výsledky rozboru krvi trochu zlepšili, ale pacient prezentoval rovnaké príznaky. Na doporučenie autora boli prerušené všetky prebiehajúce terapie a začalo sa s podávaním zvýšených dávok MSM (15gramov denne). Ako podpornú liečbu absolvoval raz do týždňa ayurvédske kúpele, ktoré stimulujú rozpúšťanie toxických látok. Po dvoch mesiacoch ukázala mikroskopická analýza, že pacientova krv sa vrátila do normálnych hodnôt a sám pacient sa vyjadril, že po prvý krát od začiatku liečby pocítil zreteľné zlepšenie svojho stavu.

________________________

Zdroje:
1. Herschler, R.J.: Methylsulfonylmethane and Methods of Use. United States Patent 4,296,130: 1981.
2. Herschler, R.J.: Methylsulfonylmethane in Dietary Products. United States Patent 4,616,039: 1986.
3. Herschler, R.J.: Dietary Products and Uses Comprising Methylsulfonylmethane. Brevetto Statunitense 4.863.748: 1989.
4. Herschler, R.J.: MSM: a Nutrient for the Horse. Eq. Vet. Data, 1986.
5. Mindell, E.L.: The MSM Miracle. Enhance Your Health with Organic Sulfur. Good Health Guides, Keats Publishing, Inc, Connecticut, USA: 1997.
6. Ley, B.M.: The Forgotten Nutrient MSM: on Our Way Back to Health with Sulfur. HealthLearning Handbooks, BL Publications, California: 1998.
7. Owen, B.: Ask Dr. Bob?? Why MSM?? Health Hope Publishing House, California, 1997
8. Jacob, S.W: The Current Status of MSM in Medicine. Am. Acad. Med. Prev., 1983.
9. Jacob, S.W. and Herschler, R.J.: Introductory Remarks: Dimethylsulfoxide after Twenty Years. Ann. N.Y. Acad. Sci.: 1983.
10. Moore, R.D. and Morton, J.I.: Diminished Inflamatory Joint Disease in Mice Ingesting Dimethylsulfoxide (DMSO) or Methylsulfonylmethane (MSM). Fed. of Am. Soc. for Exp.
Biol., Atti del convegno per il 69° Anniversario. 1985: 692.
11. Richmond, V.L.: Incorporation of Methylsulfonylmethane into Guinea Pig sieroproteine. Life Sciences 1986, vol. 39, pp 263-268.
12. Morton, J.I. and Siegel, B.V.: Effects of Oral Dimethylsufoxide (DMSO) and Dimethylsulfone (MSM) on Murine Autoimmune Lymphoproliferative Disease. Proc. Of the
Soc. for Exper. Bio. and Med. 1986, vol. 183, pp. 227-230.
13. Munck-Khoe, L.K. de: Vitaminen, Hardware of Software? Deel 1. Ortho 14(5), 1996: 204-211.
14. Munck-Khoe, L.K. de: Vitaminen, Hardware of Software? Deel 2. Ortho 14(6), 1996: 252-261.
15. Vos, R. de: De Magie Van Het Leven Zit in De Chemie. Folia Orthica 1998 (1): 7-10.
16. Lamers, H.J.: Ferdinand Huneke, Ontdekker en Grondlegger van de Neuraaltherapie. Tijdschr. Voor Integr. Geneesk. 1996; 12(1): 18-22.
17. Nieuwenhuis, R.A.: Anti-oxidanten, De Effectieve Beschermers van Onze Gezondheid. Orthos Media, Den Haag, 1993