O vitamínoch všeobecne

Vitamíny

Na čo slúžia vitamíny?

Vitamíny spolu s bielkovinami, tukmi a sacharidmi patria k základným zložkám našej potravy. Aj keď nie sú stavebnou látkou ani zdrojom energie sú nevyhnutné pre život, zdravie a rast. V roku 1906 anglický biochemik Frederick Hopkins zistil, že myš, ktorá jedla len vyššie uvedené tri základné zložky nedokázala prežiť, ak jej k tomu nebolo dodatočne podávané aj malé množstvo mlieka a zeleniny.

Aká je úloha vitamínov?

Vitamíny sú základnou zložkou enzýmov, bez ktorých by neexistoval život. Úlohou vitamínov je stimulovať metabolizmus, podieľať sa na tvorbe krvi, pokožky a kostí, zbavujú nás toxických látok, sú schopné posilňovať a udržovať imunitné reakcie.
Rastliny a mikroorganizmy dokážu vitamíny syntetizovať, živočíchy ich musia prijímať buď v priamej forme – v ovocí, zelenine a v celozrnných výrobkoch, alebo vo forme výživových doplnkov.

Kedy je vhodné zaradiť do stavy výživové doplnky?

Výživové doplnky je dobré užívať v prípade, keď je znížený prísun vitamínov v potrave, keď organizmus nie je schopný dostatočne spracovať prijímanú potravu a rýchlo ju vylúči, alebo keď človek zápasí so zníženou imunitou, prípadne je vystavený nadmernej fyzickej alebo psychickej záťaži.

Nedostatok vitamínov v organizme sa nazýva hypovitaminóza a môže sa prejaviť miernym narušením niektorých životných procesov - napríklad jarná únava pri nedostatku vitamínu C. Úplný nedostatok jedného alebo dokonca celej skupiny vitamínov sa nazýva avitaminóza a môže viesť k ochoreniu organizmu a pri poruche viacerých biochemických procesov môže nastať až zánik organizmu.

Na opačnej strane pri nedbalom prístupe k užívania vitamínových prípravkov môže dôjsť k predávkovaniu – hypervitaminóze, čo tiež môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. To je dôvodom toho, prečo na baleniach vitamínových aj iných doplnkov stravy musí byť uvedená odporúčaná denná dávka, ktorú nie je dobré svojvoľne prekračovať.

Vitamíny sa podľa svojho zloženia delia na:

  • rozpustné vo vode (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 a C) – pri týchto predávkovanie nehrozí, nakoľko sa ich nadbytok z tela vyplaví prirodzenou cestou;
  • rozpustné v tukoch (A, D, E a K) – ich nadbytok sa ukladá v pečeni a v dlhodobom kontexte môže spôsobovať zdravotné problémy.

Dobré rady:

- vitamíny potrebujú na vstrebávanie minerály - v spojení s nimi sú potrebné relatívne menšie dávky;
- vitamíny vo forme výživových doplnkov nie je dobré užívať nalačno alebo večer pred spaním. Radšej ich užívajte medzi jedlami alebo krátko po jedle;
- účinnosť vitamínov znižuje alkohol, antibiotiká, fajčenie a kortikosteroidy (steroidné hormóny syntetizované z cholesterolu, ktoré sa užívajú pri liečbe rôznych porúch imunity).

Podobné články