Púpava - koreň púpavy

Pupava

Púpava je bylinkou, ktorú dnešní ľudia považujú za burinu. Ale vďaka jej neuveriteľným účinkom na zdravie človeka bola známa a používaná na liečebné účely už v staroveku. Starovekí orientálni lekári o nej tvrdili, že je darom bohov pri riešení mnohých zdravotných problémov. V antike sa používala šťava z púpavy na odstránenie pieh a žltých škvŕn na koži. Zachovali sa zápisky slávneho arabského lekára Ibn Sinu, (v našej kultúre je známy pod menom Avicena - žil v rokoch 980 -1036), ktorý opísal spôsob liečby chorej pečene a vodnateľnosť čerstvou šťavou z púpavy.

Púpavu môžeme zaradiť medzi tajomné rastliny. Každá jej časť – kvet, stonka, mlieč, listy aj koreň majú veľkú liečivú silu. Mohli by sme predísť mnohým chorobám, keby sme túto krásnu rastlinu a jej schopnosti viac poznali. Okrem zdravotného dopadu sú koreň, listy i kvety púpavy jedlé a vysoko výživné.

Listy púpavy obsahujú veľmi dôležité vitamíny a minerály ako sú vitamín B6, tiamín, riboflavín, vitamín C, kyselina kremičitá, železo, vápnik, draslík, kyselinu listovú (vitamín B9), horčík, mangán a už len malé množstvo listov pokryje aj našu odporúčanú dennú dávku vitamínu K alebo A.

Koreň púpavy obsahuje horčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, trieslovinu, inulín (na jeseň až 40%, ale na jar len okolo 2%), triterpény taraxasterol a taraxerol, cholín, triesloviny, inositu, steroly, aminokyseliny, živice, silice, fytoncídy a minerálne látky - najmä meď, draslík a mangán. Vďaka tomuto širokospektrálnemu zloženiu má púpavový koreň veľmi veľký vplyv na utlmenie či liečbu mnohých závažných ochorení.

Pri medicínskych výskumoch bolo zistené, že koreň púpavy je pri ničení rakovinových buniek účinnejší ako chemoterapia. Pre svoje antioxidačné vlastnosti dokáže totiž kompletne usmrtiť rakovinové bunky bez toho, aby poškodil tie zdravé.

Púpavový koreň funguje ako silné pečeňové tonikum. Pomáha metabolizovať tuk, ktorý je nahromadený v pečeni a podporuje správnu funkciu pečene, zvyšuje prietok žlče a pomáha pri detoxikácii pečene.

Výskumy v tejto oblasti dospeli k záverom, že koreň púpavy upravuje škody spôsobené toxicitou vyvolanou paracetamolom, pomáha pri prevencii a liečbe ochorení pečene spôsobených obezitou a návykovými látkami.

Púpava je veľmi vhodná pre diabetikov. Stimuluje tvorbu inzulínu v pankrease, ktorý udržuje hladinu krvného cukru pod kontrolou. Močopudné vlastnosti koreňa púpavy pomáhajú odstraňovať prebytočný cukor z tela a tiež bojujú proti opuchom a zápalom v tele.

Koreň púpavy je prirodzené diuretikum. Zvyšuje frekvenciu močenia a tiež aj množstvo vylúčenej moče. Časté močenie pomáha pri odvádzaní nadmerného sodíka z tela bez straty draslíka, čo následne umožňuje znižovať vysoký krvný tlak. Vláknina v púpave obmedzuje vstrebávanie LDL cholesterolu do krvi, čo tiež pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Keď sú hladiny krvného tlaku a cholesterolu v krvi pod kontrolou, znižuje sa riziko vzniku srdcových ochorení.

Koreň púpavy pomáha odstraňovať usadeniny toxických látok v obličkách a močových cestách – práve pre svoje močopudné účinky. Okrem toho má dezinfekčné účinky, vďaka čomu sa ničia patogény v močových cestách a predchádza sa tým ochoreniam močových ciest a mechúra.

Koreň púpavy potláča chuť do jedla a podporuje odbúravanie tuku a cholesterolu, čím výborne napomáha chudnutiu.

Tiež je veľmi vhodný doplnok pri liečbe ochorení ženských orgánov. Pomáha pri prevencii chorôb prsníkov ako sú rakovina, cysty, tumory a tiež pri problémoch, ktoré sú spojené s produkciou materského mlieka a pri problémoch s kojením.

Rastlina obsahuje vápnik, ktorý je dôležitý pre rast a pevnosť kostí. Okrem vápnika obsahuje aj vitamín K, ktorý sa podieľa na mineralizácii kostí, čím sa znižuje riziko tvorby zlomenín zvlášť u ľudí vo vyššej vekovej kategórii.

Pomáha pri reume, dne a kĺbových ťažkostiach.

Koreň púpavy obsahuje živiny, ktoré podporujú zdravie pokožky a pôsobia ako prevenciu kožných problémov. Mliečna biela tekutina, ktorá vyteká zo stvola púpavy, má baktericídne, insekticídne a fungicídne vlastnosti. Táto mliečna šťava môže byť aplikovaná priamo na kožu. Lieči svrbenie, pásový opar, ekzémy a ďalšie ochorenia kože.

Konzumácia púpavy nemá žiadne vedľajšie účinky.