Síra v ľudskom organizme

Síra

O dôležitosti vápnika, fosforu, sodíka, chlóru, horčíka a ďalších minerálov, ktoré sa nachádzajú v ľudskom organizme, sa hovorí veľa. Málokto však vie, akú nezastupiteľnú úlohu má síra v našom tele.

Síra je biogénny prvok, ktorý je dôležitý pre tvorbu bielkovín. Je súčasťou každej bunky tela, pretože sa nachádza v aminokyselinách (metionín, cysteín) a tým pádom v bielkovinách a enzýmoch. Tiež je súčasťou niektorých vitamínov (biotín, kyselina lipová, tiamín), koenzýmu A, heparínu, glutatiónu, lipidov v mozgu atď.

Aké konkrétne účinky má síra?

  • Síra v podobe glukozamín sulfátu je jedným zo základných stavebných prvkov chrupavky. Je nevyhnutná pre zdravie našich kostí, kĺbov a šliach a je tiež potrebná pre zdravé fungovanie mnohých ďalších orgánov a orgánových sústav v ľudskom tele. Pomáha tlmiť svalové kŕče a bolesti, dôležitá je aj pre prevenciu reumatizmu.
  • Je súčasťou bielkovinovej zlúčeniny keratín, ktorú nazývame aj rohovina a je hlavnou zložkou kože, vlasov, nechtov a zubov. Ich lámanie a opotrebovanie či vrásky sú často znakom nedostatku síry.
  • Síra zohráva kľúčovú úlohu aj pri detoxikácii organizmu, pretože je súčasťou glutatiónu, často označovaného za matku všetkých antioxidantov. Bez síry by však bol glutatión neefektívny a nedokázal by podporovať detoxikačnú činnosť organizmu.
  • Nedostatok síry v tele sa dokonca spája i s čoraz rozšírenejšou Alzheimerovou chorobou a jej podobnými ochoreniami. Síra je veľmi silným antagonistom hliníka, ktorý sa často spája s rozvojom Alzheimerovej choroby. Aj ľudia, ktorí svoj psychický stav charakterizovali ako „zahmlený a zmätený“ vykazovali podpriemerné hladiny síry v krvi a mali problémy s koncentráciou a pamäťou.

Ktoré potraviny obsahujú síru?

Bohatým zdrojom síry sú syry, strukoviny a vajcia . Zlúčeniny síry nachádzajúce sa v cesnaku siatom, napr. aliín, alicín, alycysteín a iné sa dostávajú do krvi niekoľko minút po použití. Sírne zlúčeniny sa nachádzajú aj v čerstvej brokolici, kapuste, ružičkovom keli, karfiole, kalerábe, pažítke, cibuli, póre, orechoch.

Najviac síry z potravín vyzískame tak, ak čerstvú zeleninu nakrájame a necháme pred podávaním pár minút postáť. Nakrájanie tejto zeleniny môže zvýšiť jej liečivé schopnosti, pretože uvoľnené a novovzniknuté molekuly síry majú preukázateľne protirakovinové účinky.

Prirodzene vyskytujúca sa sírová zlúčenina, ktorá značne prispieva k zdraviu kĺbov, je aj MSM (metylsulfonylmetán). Ak telo nemá dostatok tejto sírovej zlúčeniny, objavujú sa nepríjemné symptómy ako je únava, nadmerný stres a dokonca sa môže vyskytnúť aj depresia.

Z uvedeného vyplýva, že síra je pre ľudí podstatný prvok. Niektoré jej zlúčeniny sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné. Ale poznáme aj také zlúčeniny síry - sírovodík, oxid siričitý, kyselina sírová a iné – ktoré majú na ľudský organizmus toxické účinky prípadne spôsobujú aj smrť, podobne ako pri všetkých iných prvkoch.

__________________________

Zdroje:
sk.wikipedia.org
zdravie.pravda.sk
primar.sme.sk
imunita.online