Vitamín D

Vitamin D

Na čo všetko slúži vitamín D a ako by sme ho mali dopĺňať?

Vitamín D znižuje riziko infarktu a srdcovocievnych ochorení vrátane porážky, znižuje riziko výskytu astmy a alergií, pomáha imunite a špeciálne zdraviu kostí, pomáha psychike (napr. pri náladovosti, únave) aj zdraviu zubov a mnoho ďalšieho...

Ako prirodzený zdroj „Déčka“ sa udáva slnečné žiarenie – konkrétne aspoň 2x týždenne po 15 minút na priamom slnku bez opaľovacích prípravkov. Či to je bezpečné aj pre pokožku je na uvážení každého (niekto sa už za tento čas spáli, inému to nevadí). Avšak nie vždy sa dá vystavovať slniečku, preto je najlepšie dopĺňať vitamín D celoročne: ideálne množstvo je 30 – 80 ng/ml, čo sa dá zistiť z krvných testov. Hladina pod 30 ng/ml je už deficit, ktorý by sa mal riešiť.

Štatisticky v Európe má až do 30% ľudí vážny nedostatok vitamínu D (u starších ľudí je to až 75%!), v USA je to okolo 20% , Japonsko uvádza približne 10% a Južná Amerika 40 – 65%.

Testami (na Slovensku a teda v našich podmienkach) sa dokázalo, že rozdiel medzi prijatým vitamínom D v lete a v zime je približne 7-násobný a tak vidíme, že hoci sme v lete častejšie vonku, je potrebné ho pravidelne dopĺňať aspoň v zime.

Za odporúčaný denný príjem sa považuje podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO 600 – 800 IU za deň (IU = international unit, teda medzinárodná jednotka). Tieto odporúčania má však skoro každá organizácia iné, napr. Európska endokrinologická spoločnosť ESE odporúča 1.500 – 2.000 IU denne. Toto množstvo závisí samozrejme aj od váhy človeka.
Ak si chcete byť úplne istí, dajte si spraviť rozbor krvi na zistenie hodnoty vitamínov a podľa toho si viete nastaviť optimálny príjem.

Podobné články